סיווג קבלנים

סיווג קבלנים

כל קבלן המבצע עבודה הנדסית במדינת ישראל חייב להיות בעל רישיון מתאים ולהיות רשום בפנקס הקבלנים בענף המתאים לאותה עבודה ובסווג המתאים להיקפה. בהתאם לסיווג המקצועי שלו, שתלוי גם בהשכלה שרכש ובניסיון המצטבר שלו בענף.

סיווג קבלנים למעשה מתחלק לחמש קטגוריות / סיווגים, כאשר הסיווג הנמוך ביותר הוא מספר 1 וסווג 5 הוא הגבוה ביותר. סיווג מספר 1 מאפשר לקבלן הרשום בו לבצע עבודה בהיקף הכספי הנמוך ביותר בענף בו הוא רשום (למשל בניה או כבישים או גשרים), בעוד סיווג מספר 5 מאפשר לקבלן הרשום בסווג זה לבצע עבודה בהיקף כספי בלתי מוגבל. הרעיון מאחורי ההגבלות הללו, הוא להבטיח כי עבודות בניה גדולות יבוצעו ע"י קבלנים מנוסים ומקצועיים במטרה להבטיח עבודת בניה באיכות הראויה. הגבלות אלו, מבקשות למנוע מקבלן, חסר ניסיון לגשת ולזכות במכרז לעבודות בניה בהיקף משמעותי, ללא צוות מקצועי, ידע וניסיון ביצועי מתאים.

מספר נקודות חשובות לגבי סיווג קבלנים

מטבע הדברים, קבלן מעוניין לקבל סיווג גבוה יותר, במטרה לבצע עבודות או לגשת למכרזים, בהיקפים גבוהים יותר. הציפייה היא, שככל שהעבודה המוצעת בהיקף רחב יותר, כך הסיכוי לרווח שנובע ממנה יהיה גדול יותר. אך על מנת להגדיל את הסיווג הקבלני בפנקס הקבלנים, יש צורך להוכיח ביצוע של עבודה אחת או מספר עבודות בענף בו הקבלן רשום. חלופה אחת להעלאת הסיווג היא להוכיח סיום של עבודה בהיקף של לפחות 70 אחוז מהסיווג הנוכחי. לאחר שמסיימים עבודה שעומדת בתנאים ניתן להגיש בקשה להעלאת הסיווג לרשם הקבלנים. מומלץ לבצע צעד זה בליווי מקצועי של איש מקצוע, שבקיא ומנוסה בתחום וידע להנחות את הקבלן בתהליך בצורה פשוטה ויעילה. חשוב לדעת שבדר"כ ניתן לעלות את הסיווג רק בחלוף שנה ממועד קביעת הסיווג האחרון, ויש לא מעט קבלנים שלא מנצלים זכותם לעלות סיווג. קבלנים רבים מגישים בקשות להעלאת סווג גבוה אך בקשות אלה נדחות.

*עו"ד רוני סיגל רשם הקבלנים בדימוס, שימש כרשם הקבלנים שימש גם שנים כיועץ משפטי לרשם הקבלנים. לכל שאלה או ייעוץ, צרו קשר.

 

*המידע כללי ומובא לנוחיות המשתמש בלבד; יודגש כי אין במידע המופיע באתר כדי לשמש תחליף למידע הנמסר מהגופים המוסמכים ו/או מהוראות הדין. בכל מקרה של שאלות ספציפיות יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי אצל עורך דין המומחה בתחום.

 

Cכל הזכויות שמורות.