רישיון קבלן

רישיון קבלן

רישיון קבלן מאפשר למחזיק בו לבצע עבודות בתחום ובהיקף המצוינים ברישיון. הרישיון מאפשר לקבלן לגשת למכרזים (ציבוריים או פרטיים) שמתפרסמים בארץ. ללא רישיון וללא סיווג מקצועי מתאים, לא ניתן לגשת למכרזים. קבלן שלא רשום בפנקס הקבלנים מפסיד הזדמנויות רבות לגשת למכרזים ולהתקדם בתחומי העיסוק שלו בנוסף לעובדה שהוא עובר על החוק. קבלן שאיננו רשום בפנקס הקבלנים ופועל ללא רישיון נאלץ להסתפק בעבודות בהיקפים מצומצמים הפטורים בחוק. על מנת להשתתף במכרזים בעבודות בהיקפים גדולים חובה להירשם בפנקס הקבלנים ולקבל סיווג מתאים. כל קבלן שנרשם בהתחלה מקבל את הסיווג 1 שהוא הנמוך ביותר ולכן הוא מוגבל לעבודות קטנות. ישנן 5 דרגות של סיווג מקצועי, כאשר הדרגה הנמוכה ביותר מוגבלת לעבודות בהיקף נמוך ואילו דרגת הסיווג הגבוהה ביותר איננה מוגבלת. החלוקה לסיווגים גם מסייעת למזמיני עבודות המפרסמים מכרזים לסנן את המועמדים כך שקבלנים מתאימים ומנוסים יוכלו להתחרות על העבודות בתחום ובסיווג הכספי המתאים להם.

נקודות שכדאי לדעת על רישיון קבלן

רישיון קבלן מציג לכולם את התחום שבו הקבלן רשאי לבצע עבודות (ענף או ענף משנה) וגם מציג את ההיקף הכספי המקסימלי של העבודות שהקבלן יכול לקחת על עצמו בכל עבודה (סיווג). הרישיון מציין גם את שמות בעל הכישורים שעליו נסמך הרישיון של הקבלן (שם ושם משפחה ומספר תעודת זהות), כך שהמזמין את העבודה מהקבלן אמור לדעת מי המנהלים או העובדים האחראים על ביצוע העבודות בהתאם לאותו הרישיון. קיימת חשיבות מקצועית לקבלנים שמבקשים לצאת ממעגל העבודות הקטנות ולהתקדם בענף בו הם רשומים להשיג רישיון קבלן. עבור קבלן שנרשם בפנקס הקבלנים והינו בעל רישיון בתוקף מדובר בקפיצת דרך מקצועית משמעותית. לא עוד ביצוע של עבודות קטנות שמותר לבצע ללא רישיון אלא עבודות בהיקפים משמעותיים, ללקוחות משמעותיים והזדמנויות לגשת למכרזים בהיקפים גדולים.

*עו"ד רוני סיגל רשם הקבלנים בדימוס, שימש כרשם הקבלנים שימש גם שנים כיועץ משפטי לרשם הקבלנים. לכל שאלה או ייעוץ, צרו קשר.

*המידע כללי ומובא לנוחיות המשתמש בלבד; יודגש כי אין במידע המופיע באתר כדי לשמש תחליף למידע הנמסר מהגופים המוסמכים ו/או מהוראות הדין. בכל מקרה של שאלות ספציפיות יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי אצל עורך דין המומחה בתחום.

C כל הזכויות שמורות.